Učíme Informatiku

Portál pre všetkých moderných učiteľov informatiky

Vitajte na novom portáli UČÍME INFORMATIKU

Na Slovensku podľa odhadov expertov chýba 10-tisíc odborníkov v IT. Učitelia sa často na hodinách vyhýbajú komplikovanejším témam aj programovaniu.

Od roku 2014 Školská inšpekcia hodnotila 448 vyučovacích hodín informatiky. Podľa hlavnej inšpektorky Viery Kalmárovej je najväčším nedostatkom, že učitelia volili tradičné výkladové metódy a žiakom povedali riešenie úlohy bez toho, aby sami žiaci navrhli vlastné riešenie, alebo o spôsobe riešenia nediskutovali.

„Efektivita výchovno-vzdelávacieho procesu bola znižovaná diktovaním teoretických poznámok. Na hodinách nemali žiaci úlohy, pri ktorých by mali príležitostí uplatniť svoju nápaditosť a tvorivosť. Na niektorých hodinách jednotlivé kroky vykonávali len na základe postupných pokynov učiteľov a získavali často len mechanické zručnosti pri práci v rôznych aplikačných softvéroch,“ vysvetľuje Kalmárová.

Zdroj: e.dennikn.sk

Ako sú na tom mladí žiaci ? Ako sú na tom učitelia ? Vedia učitelia programovať ?

Od roku 2010 máme informatiku aj na prvom stupni ZŠ. Čo robia učitelia na hodinách Informatickej výchovy ? Hrajú s deťmi hry alebo ich učia programovať v programoch ako Emil, Baltík alebo Scratch ? V osnovách ministerstvo školstva píše, že programovať by sa žiaci mali už od začiatku.

„Žiaci prvého stupňa základných škôl uvažujú o algoritmoch, hľadajú a nachádzajú algoritmické riešenia problémov, vytvárajú návody, programy podľa daných pravidiel, logicky uvažujú, argumentujú, hodnotia, konajú zdôvodnené rozhodnutia,“ píše Štátny vzdelávací program.

Informatiku učia aj nekvalifikovaní učitelia. Na to sme tu mali projekty, ktoré mali týchto učiteľov dovzdelať. V roku 2011 veľký projekt ĎVUI a v roku 2016 sa v informatike dovzdelalo 700 učiteľov a v prvom polroku 2018 585 učiteľov.

Zarážajúce sú aj výsledky Školskej inšpekcie: „Efektivita výchovno-vzdelávacieho procesu bola znižovaná diktovaním teoretických poznámok. Na hodinách nemali žiaci úlohy, pri ktorých by mali príležitostí uplatniť svoju nápaditosť a tvorivosť. Na niektorých hodinách jednotlivé kroky vykonávali len na základe postupných pokynov učiteľov a získavali často len mechanické zručnosti pri práci v rôznych aplikačných softvéroch.“

V minulosti tu existovali Kluby. Klub učiteľov Informatiky. Kluby moderných učiteľov. Učitelia sa naučili tvoriť weby, blogy. Každý si tvoril svoje materiály, občas ich pozdieľal alebo ukryl na platených portáloch ako sú Zborovna.sk alebo do svojho Moodlu. Je tu pár svetlých výnimiek. Youtuberi, tvorcovia podcastov, super blogov.

Ministerstvo školstva v roku 2016 spustilo program IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Program za vyše 21 miliónov eur financovaný pomocou eurofondov má prepojiť IT firmy so základnými, strednými školami a univerzitami. Program by sa mal skončiť v roku 2020 a mal by slúžiť ministerstvu ako východisko pre plošné zmeny. Dovtedy zrejme štát v oblasti vzdelávania žiakov v IT oblasti nič zásadné neurobí.

Dnes je na mieste online platforma. Stretnúť sa môžme len v MS Teamsoch alebo Zoomoch alebo Google Meetoch. Alebo webinároch. Učme teda lepšie žiakov a nezdieľajme žiacke materiály s chybami.

Poďme tvoriť a zdielať spolu !!!

Máte super články, editujte ich na tomto blogu. Ak chcete písať prihláste sa

Máte super edukačné materiály, vložte ich do nášho bezplatného Moodlu

Máte super prezentácie, vložte ich do SlideShare.net a pošlite odkaz

Mate súper príspevok do blogu a nechce sa vám písať, pošlite odkaz

Chcete tvoriť a písať vo wikipedii, poďte na to.

Máte tipy na weby, FB skupiny, webináre, online školenia pošlite nám ich

Naučme žiakov programovať a efektívne využívať digitálne technológie. Nielen sociálne siete, tam ich učme sa hlavne chrániť. Dnes ešte na pracovnom pohovore obstojíte aj s bežnými počítačovými zručnosťami a často aj s úplnými základmi. To sa však rýchlo mení a už o pár rokov bude pri väčšine profesií nevyhnutý vysoký štandard IT zručností

Tešia sa na spoluprácu s učiteľmi informatiky tvorcovia webu

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na smajlíka ju ohodnotíte!

Priemerné hlasovanie / 5. Počet hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Facebooktwitterlinkedinmail